March 23, 2023


Udhëheqësit ukrainas akuzuan Rusinë për “granatimin e qëllimshëm” të centralit bërthamor të Zaporizhzhia, i cila është dhe termocentrali më i madh në Evropë. Rusia mohon akuzat dhe pretendon se është Ukraina ajo që rrezikon katastrofën bërthamore duke bombarduar centralin. Ekziston frika se forcat e Putinit do të fajësojnë Ukrainën për një fatkeqësi në termocentral dhe do ta përdorin atë si një pretekst për të thelluar konfliktin. Kanali më i madh televiziv i presidentit rus Vladimir Putin, i kontrolluar nga shteti, i ka dhënë kohë televizive transmetimit të udhëheqësit të lëvizjes ukrainase pro-Kremlinit Parus, Yury Kot, i cili pretendoi se Kievi dhe Perëndimi po rrezikojnë sigurinë bërthamore. Ai i kërkoi Putinit që të jetë gati të lëshojë raketa bërthamore në Londër dhe Uashington.

“Ne të gjithë e kuptojmë shumë mirë se Ukraina dhe Perëndimi po sajojnë një realitet imagjinar mbi termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia,” tha ai në Channel One. Duhet t’i tregojmë Ukrainës dhe vendeve mbështetëse të saj – Britanisë dhe Amerikës në radhë të parë… dhe ta bëjmë të qartë. Nëse centrali bërthamor i Zaporizhzhia dëmtohet dhe ndodh një fatkeqësi, dy raketa do të godasin menjëherë qendrat tuaja vendimmarrëse”, shtoi ai. Kanali televiziv shtetëror i Putinit paralajmëroi se “Armagedoni” mund të jetë afër. Bom bat bërthamore njëra në Uashington, tjetra në Londër – dhe kaq nuk do të ketë më fjalë.” Por ai u godit nga një tjetër ekspert i televizionit, Aleksey Mukhin, kreu i Qendrës për Informacionin Politik, i cili tha: “Kjo do të nxiste protokollin e shkatërrimit të ndërsjellë, kështu që sinqerisht do të përmbahesha me deklarata të tilla”.

Putini është mburrur se raketat e tij të reja bërthamore Sarmat [Satan-2] dhe Tsirkon janë “të pandalshme” nga mbrojtja perëndimore. Ndërkohë, në kanalin Rossiya 1, propagandisti i Putinit, Igor Korotchenko – një kolonel rezervë dhe kryeredaktor i revistës së Mbrojtjes Kombëtare të Rusisë – paralajmëroi për një dimër të stilit bërthamor. “Miliona do të vdesin,” tha ai. “Kështu që kjo botë është e dënuar,” pohoi ai. “Miliona evropianë…janë të tmerruar nga ardhja e dimrit. “Do të jetë si një dimër bërthamor, një apokalips para syve tanë. Fikja e energjisë, mungesa e gazit, grabitësit në rrugë, sherret me policinë dhe përpjekjet e njerëzve të dëshpëruar për të mbijetuar do të jenë imazhi i këtij dimri që po vjen. Nuk do të ketë ushqim, energji elektrike dhe gaz”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *