March 20, 2023


Bota do përballet me një krizë të mprehtë ushqimore për shkak të rritjes së çmimeve të ushqimeve, tha ministrja Gjermane e Ekonomisë Svenja Schulze për gazetën ‘Bild’ të shtunën, duke paralajmëruar për një zi buke që nuk është parë që nga Lu fta e Dytë Botërore. Ministrja ka cilësuar si shkaqet e saj pandeminë Covid-19 dhe operacionin e vazhdueshëm ushtarak të Rusisë në Ukrainë. “Situata është shumë dramatike.” – i tha ministrja tabloidit gjerman në një intervistë të së shtunës vonë, duke shtuar se, sipas Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, ‘më shumë se 300 milionë njerëz’ po vuajnë tashmë nga uria e mprehtë.

Çmimet e ushqimeve në mbarë botën janë rritur me një të tretën dhe kanë arritur nivele rekord, ka paralajmëruar Schulze, duke shtuar se ‘mesazhi i hidhur është se po përballemi me urinë më të keqe që nga Lufta e Dytë Botërore’, e cila mund të shkaktojë miliona” të vdekur. Në deklaratën e tij të 6 majit, Programi Botëror i Ushqimit ka paralajmëruar se ‘44 milionë njerëz në mbarë botën po marshojnë drejt urisë’ sepse gruri ukrainas nuk mund t’i arrijë ata dhe bëri thirrje që portet e Detit të Zi të hapen në mënyrë që ky drithë të mund të dërgohet te nevojtarët. Ministrja Schulze ishte i shpejtë për të fajësuar Moskën për gjendjen duke akuzuar presidentin rus Putin se po bën një luftë mes urisë globale. Ajo pohoi se Rusia ka ‘vjedhur grurin nga Ukraina’ dhe tani po përfiton nga kombet që varen nga produktet bujqësore ruse dhe ukrainase duke u ofruar gjoja ushqim vetëm atyre që janë ‘pa mëdyshje pro-ruse’.

Ministrja ka pohuar gjithashtu se fakti që 40 kombe që janë ‘shtëpia e gjysmës së popullsisë së botës’ nuk i dënuan veprimet e Rusisë në Ukrainë ishte gjoja rezultat i ‘prekshmërisë së tyre ndaj shantazhit ushqimor’. Në të njëjtën kohë, ajo pranoi se fokusi i disa kombeve te energjia e gjelbër ka ndihmuar gjithashtu në mungesën e ushqimit. Konflikti i vazhdueshëm në Ukrainë ka nxitur frikën e mungesës globale të drithit pasi çmimet e grurit u rritën në nivelet më të larta të disa viteve në mars. Si Rusia ashtu edhe Ukraina janë furnizuesit kryesorë të grurit, duke zënë rreth 30% të eksporteve globale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *